Çekirdek Kahve, Kahve Çeşitleri, Pablo Artisan Coffee

Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri: Kapsamlı Bir Kılavuz

Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri: Kapsamlı Bir Kılavuz

Bugün dünyanın pek çok yerine baktığınızda hemen hemen neredeyse kahve çekirdekleri yetişebilir. Kahve çekirdekleri yetiştikleri zaman kendi ülkelerine ve bulundukları ülkelerin de iklimlerine ve toprak şekillerine göre çeşitlilik gösterebilir. Kahve çekirdekleri uzun bir süreç sonrasında elde edilir. Kahve çekirdeklerinin hem yetişmesi hem de bizim sofralarımıza kadar gelmesi zahmetli ve yorucu bir süreçtir. Bu kahve çekirdeklerinin zahmetli ve yorucu olması da hiç şüphe kalmaksızın çoğu kişinin fincanlarına da daha da lezzetli bir etkisi olacaktır.

Günümüz itibariyle pek çok kişinin artık kahve tutkusu giderek daha da artıyor. Kahve herkes için farklı bir anlamı olsa da tüm kahveyi seven kişilerin ortak noktası kahvelerin kalite ve lezzet açısından iyi olmasıdır. Bu yüzden dünyanın en iyi kahve çekirdekleri: kapsamlı bir kılavuz güzel bir ilgi ve bakım sonrası ortaya çıkıyor.

en iyi kahve çekirdekleri

Dünya Üzerinde En Çok Sevilen Kahve Çekirdekleri Nelerdir ?

Dünya üzerinde çeşitli yerden yere kahve çekirdekleri de kalite ve lezzet açısından değişiklik gösterir. Kahve çekirdeklerini adını veren ülkeler kahve çekirdeklerinin en kaliteli ve en yoğun şekilde üretimi yapıldığı ülkeler arasında yer alır. Brezilya Kolombiya Kenya Etiyopya Guatelema dünya üzerinde dünyanın en iyi kahve çekirdekleri: kapsamlı bir kılavuz sahip ülkeleri arasında bulunur.

Dünya üzerinde yüzlerce farklı kahve çeşidi olduğu bilinir. Bu yüzden kahve çekirdeklerinin de pek çok çeşidinin olduğu düşünülür. Fakat dünya üzerinde bulunan kahve çekirdeklerinin %99 oranında iki farklı tür kahve çekirdeğinden elde edilir. Yüzde birlik kısımda ise kahve çekirdekleri sadece Filipinler’de üretimi yapılan Liberica olarak adlandırılan bir kahve çekirdeğidir. Fakat bu Liberica kahve çekirdeği üretim açısından düşük olduğu için ülkeler arasında ticareti pek tercih edilmeyen kahve çekirdekleri arasında yerini alır. En çok tercih edilen kahve çekirdekleri ise şunlardır.

Robusta Kahve Çekirdeği

dünyanın en iyi kahve çekirdekleri: kapsamlı bir kılavuz arasında robusta kahve çekirdekleri yer alır. Bu kahve çekirdeği dünyada yaklaşık kahve çekirdeklerinin %25’ini oluşturur. Robusta kahve çekirdekleri Batı ve Orta Afrika’da yetişir. Ayrıca Brezilya Güneydoğu Asya da Robusta kahve çekirdeklerinin en çok yetiştiği alanlar arasındadır. Robustq kahve çekirdeklerinin içermiş olduğu kafein oranından dolayı yoğun bir kahvedir. Robusta kahve çekirdekleri Arabica kahve çekirdeklerinin yoğunluğundan neredeyse iki kat daha fazladır.

Kahve çekirdeği kahveye vermiş olduğu aroması ve içimi ile beraber özellikle expresso yapımında daha çok tercih edilir. Robusta kahve çekirdeklerinin en önemli özelliği ise bu kahve çekirdeğinin son derece dayanıklı olmasıdır. Ayrıca bu kahve çekirdekleri son derece sert bir içime de sahiptir. Çoğu kahve sever kişilerin en çok sevdiği Tupi, Oro Azteca, Kouliou, Java-İneac kahve çekirdekleri Robusta kahve çekirdeğinin tohumlarından özellikle elde edilerek kahve severlerle buluşur.

Arabica Kahve Çekirdeği

dünyanın en iyi kahve çekirdekleri: kapsamlı bir kılavuz arasında yer alan bir diğer kahve çekirdeği ise Arabica kahve çekirdeğidir.  Arabica kahve çekirdeği içerisinde bulundurduğu meyve notaları ile dünyada en çok tüketilenler arasındadır. Arabica kahve çekirdeği Robusta kahve çekirdeğine göre daha zorlu koşullarda üretimi yapılır. Arabica kahve çekirdeği dünya üzerinde kahve üretiminin yaklaşık %75’ini karşılar. Bu kahve çekirdeği Latin Amerika Orta ve Doğu Afrika’da yaygın bir şekilde üretilir. Aynı zamanda Hindistan ve Endonezya’da da 600 metre üzerindeki tüm alanlarda yaygın bir şekilde üretimi de yapılır.

Liberica Kahve Çekirdeği

Bir diğer dünyanın en iyi kahve çekirdekleri: kapsamlı bir kılavuz arasında yerini alan kahve çekirdeği ise Liberica kahve çekirdeğidir. Bu kahve çekirdeği diğer kahve çekirdeklerine göre daha iri tanelidir. Bu kahve çekirdekleri üretim alanının çok dar olmasıyla da bilinmektedir. Liberica kahve çekirdeği özellikle Filipinler’de yetiştirilir.

ÜRÜNLERİMİZ

Bizce her tat, farklı deneyimlere uzanan bir yolculuğun kapısıdır. Şeffafça sergilediğimiz kavurma yöntemlerimizin daha da zenginleştirdiği kahve çekirdeklerimiz ile sizlere o kapıyı açmaktan keyif alıyoruz.

Related Posts