Çekirdek Kahve, Genel, Kahve, Kahve Çeşitleri

Farklı Kahve Çekirdekleri Türleri ve Tatları

Farklı Kahve Çekirdekleri Türleri ve Tatları 

Dünya’da birçok insan tarafından tercih edilen  farklı kahve çekirdekleri türleri ve tatları, Brezilya ve tropikal iklime sahip ülkelerde üretilmektedir. 4 tane kahve çeşidi vardır bunlar; Arabica, Robusta, Liberika ve Exselsa. İlk iki kahve türü olan Arabica ve Robusta hakkında ki  bilgi aşağıdaki gibidir.

  • Arabica, en çok üretilen çekirdek türüdür. Kahve üretiminin %75’ini oluşturur. Bu kahveyi az miktarda alıp kısa sürede sıcak ve sade bir şekilde tüketilmeli. Daha tatlı, içimi yumuşak ve aromalıdır.
  • Robusta, kahve yetiştirilmesi daha kolay, kısa ve kafein oranı yüksektir. Sert ve güçlü kahvelerin yapımında kullanılır. Brezilya ve Vietnam’da üretilir. Tadı damakta uzun süre kalır.

2 Kahvenin Türü ve Tadı 

Birçok farklı insan tarafından yaygın bir şekilde farklı kahve çekirdekleri türleri ve tatları  kullanılmaktadır.  Kahve grubundaki diğer 2 tür ise;

  • Liberica, Filipinler’de üretilmektedir. 1890’larda Arabica kahve çekirdeklerinin çok hızlı tüketildiği zamanda kullanılmıştır. Çekirdeği daha büyük olan bu kahvenin tadı daha isli ve yavandır. Günümüzde çok fazla tüketilmez. Lezzeti yavan olduğu için az miktarda üretilir.
  • Excelsa, Güneydoğu Asya’da yetişir. Tadı ise yoğun bir aromaya sahiptir. Liberica’nın bir alt türü olarak kabul edilir. Çok yoğun bir aromaya sahip olan bu kahve harman kahvelerin aromalarında kullanılır.

En Çok Tercih Edilen Kahveler 

Brezilya, içimi yumuşak asiditesi az ve fındık tarçın aromalı bir kahvedir. Minas Gerais, Sao Paulo ve Espirito Santo’da yetiştirilmektedir. Kolombiya, içimi yumuşak asiditesi orta derecede fındık ve çikolata aromalı bir kahvedir. Merkez, Kuzey ve Güney olarak 3 bölgede yetiştirilir.  Etiyopya, içimi yumuşak  çiçek ve meyve aromalı bir kahvedir. Etiyopya kahvesi kendi içinde 3 ayrılır. Bunlar; Yirgacheffe, Sidamo ve Limu. Endonezya kahvesiasidite değeri orta olan bu kahve çikolata ve meyve aromasına sahiptir. Afrika, dolgun ve yoğun aromalı olan bu kahve meyvemsi bir tadı vardır. Kenya, keskin tadı ve turunçgiller aromasına sahiptir. Asiditesi yüksek bir kahve ve kendi içinde 3 gruba ayrılır.

Kahve Çekirdeklerinin Kavrularak Tercih Edilmesi 

Kahvenin tadı çekirdeklerin kavrulma derecesine göre değişir. Farklı kahve çekirdekleri türleri ve tatları  bu kavrulma şekline göre içilmektedir

  • Eğer ekşi kahve seviyorsanız az kavrulmuş  kahve çekirdeği tercih edin. Bu kahvelerin asiditesi yüksektir.
  • Eğer sing origin kahve seviyorsanız orta kavrulmuş kahve çekirdeği tercih edin. Bu kahvenin aroması yüksektir.
  • Eğer bitter tatları çok seviyorsanız  yoğun kavrulmuş kahve çekirdeğini tercih edin.
  • Eğer sütlü Kahveler seviyorsanız harman kahvelerini tercih etmelisiniz.

Kahve ile Hazırlanan İçecek Çeşitleri 

Öğütülerek kullanılan kahve içecek çeşitleri 3’e  ayrılır. Espresso bazlı, fitre kahve ve çözünebilen hazır kahvedir. Ek olarak soğuk kahvelerde çokça tüketilmektedir. Espresso kahve sıkıştırılarak ve öğütülerek yapılan kahve türüdür. Temel yapım aşamasında içine süt ve süt köpüğü konur ve üzerine çikolata eklenirFiltre kahve kullanılacak demleme ekipmanlarına göre, ince, orta ve kalın öğütülen kahvenin kâğıt ya da metal  filtre yardımıyla su ile demlenir.  Çözünebilir kahve, hazır kahve tozlarını suyun içine atarak yapılır. Suyun içinde kahve çözünür. Soğuk kahve, demlerken  kahvenin içine soğuk buzlu su atılır.

Genel Olarak Kahve Kullanımı

Dünya’da birçok insan gün içerisinde birden çok kahve tüketmektedir. Farklı kahve çekirdekleri türleri ve tatları isteğe göre değişmektedir. Kişinin isteği tür ve tada göre birçok seçenekli kahve çeşidi vardır.

Farklı kahve çekirdekleri türleri ve tatları  çoğu insana göre bir tutku, çoğu insana göre haz vermektedir. Kahve üretiminden bu yana birçok insan tarafından tercih edilmekte ve tüketilmektedir.

ÜRÜNLERİMİZ

Bizce her tat, farklı deneyimlere uzanan bir yolculuğun kapısıdır. Şeffafça sergilediğimiz kavurma yöntemlerimizin daha da zenginleştirdiği kahve çekirdeklerimiz ile sizlere o kapıyı açmaktan keyif alıyoruz.

Related Posts