Genel, Kahve, Yöresel Kahve

Kahve’de Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kahve: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Günümüzde kahvenin farklı tarz ve çeşitlerinden dolayı çoğu kişinin kahveye olan ilgisi günden güne artış gösteriyor. Kahvenin acısından tatlısına farklı aroma ve lezzetleri ile kahveler insanlara daha ayrı ve hoş görünüyor. Sürekli kahve içmek isteyen kişiler artık durmadan başka yerlere gidip kahve almak yerine kendileri evde bir kahve yapılması ve yapılmaması gerekenler oluşturuyor. Bu kahve depolarının yanı sıra kahve makineleri de evlerde yerini alıyor. Evlerde yapılan kahveler de aynı diğer kahve mağazalarında ki satılmış olan kahveler gibi oluyor. Artık ileri teknolojiler sayesinde ile 1 adet kapsül kahveye makineye yerleştirerek istediğiniz tat ve aromada kahvede elde edebilirsiniz.

Kahve Çeşitleri

Evlerde artık kahveler daha da fazla yer kaplar hale geldi. Bu kahvelerin yer kaplamasının yanı sıra artık çoğu kişinin evinde bir kahve köşesi de bulabilirsiniz. Kahve köşelerinde de artık çoğu kişiler kendilerine bir kahve yapılması ve yapılmaması gerekenler oluşturmuştur. Kahve çeşitleri ise farklı tat ve aroması bakımından her bakımdan bir çeşitlilik gösterir. Kahve çeşitleri dediğimiz zaman 3 farklı konudan şu şekilde bahsedebiliriz. Bunlardan ilki kahve bitkisi çeşitleridir.

Kahve bitkisi çeşitleri 100 farklı kahve bitkisinden oluşur. İkincisi ise kahve çekirdeği çeşitleridir. Dünya üzerinde en yaygın ve en çok tüketilen kahve çekirdeği çeşitleri arasında Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri yer alır. Kahve çekirdeklerinden pek çok kahve türü de elde edilebilir. 3. kısım ise kahve spesiyalleridir. Kahve spesiyalleri genel olarak geniş bir alanı kaplar. Özellikle baristaların farklı tarz kahve çekirdekleri ile yaptıkları ve dönüştürdükleri bu kahve içecekleri bu alan arasında yerini alır.

Dünyada Kaç Çeşit Kahve Vardır?

Dünya üzerinde kahve yapılması ve yapılmaması gerekenler içeriğinde pek çok kahve çeşidini barındırır. Ama dünya üzerinde en yaygın olarak bilinen kahve çeşidi ise Arabica ve Robusta kahvesidir. Arabica kahve çeşidi dünya üzerinde ticaretin yaklaşık %70’lik bir kısmını oluşturur. Bu kısmı takip eden bir diğer kahve de yaklaşık %30’luk kısmı oluşturan Robusta kahvedir. Bu kahveler genelde 2 çekirdekten elde edilerek yapılır. Elbette ki sadece kahveler bu iki çeşit ile sınırlı değildir. Diğer kahveler arasında Liberica, Excelsa, Maragogype, Melezi  örnek kahveler arasında yerini alır.

Kahve İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz itibarıyla kahveleri olan ilgiler artık daha da yoğun bir hale geldi. Pek çok kişi artık evinde kendi kahve yapılması ve yapılmaması gerekenler oluşturuyor. Fakat bu kahve depoları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan ilk olarak Kahve Deposu yapan kişilerin hazır tarzda kahvelerden uzak durması gerekir. Bu hazır kahveler ise genellikle marketlerde satımı yapılan granül kahve ve işlenmiş hazır kahvelerdir. Bu kahveler genellikle kahve özelliğini yitirmiş ve zararı olan bir kahvedir. Eğer zararı olmayan ve sağlıklı bir kahve tüketimi yapmak istiyorsanız özellikle kahvelerin yeni öğütülmüş kahve olarak almaya özen göstermelisiniz.

Enfes Kahve Çeşitleri

Türk kahvesi, Expresso, Americano ve Filtre kahve gibi pek çok kahve çeşidi öğütüldükleri bölgeye göre değişiklik gösterir. Ve buna bağlı olarak da sertlik dereceleri ve kahveyi pişirme yöntemi de değişebilir. Ayrıca kahve yapılması ve yapılmaması gerekenler bir diğer dikkat etmeniz gereken husus da aromalı kahvelerden uzak durmanız gerektiğidir. Kahve tüketimi yaparken kahveyi sade bir şekilde tüketmek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Kahveyi sütlü olarak içmeye tercih ediyorsanız günlük süt miktarınızı da belirlemeniz gerekir. Ayrıca kahve alımı yaparken kahvelerin çok kavrulmamış kahve olmasına da özen göstermelisiniz. Çünkü çok kavrulan kahvelerde kahveye verilen ısı kahvenin genel özelliğini kaybettirir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki uzmanlar tarafından günlük kahve tüketimi sadece 2 bardak olmalıdır. Kahvelerin de genellikle orta sertlikte yani 3. ve 4. seviye kahveler olması önerilir.

ÜRÜNLERİMİZ

Bizce her tat, farklı deneyimlere uzanan bir yolculuğun kapısıdır. Şeffafça sergilediğimiz kavurma yöntemlerimizin daha da zenginleştirdiği kahve çekirdeklerimiz ile sizlere o kapıyı açmaktan keyif alıyoruz.